معرفتی

تجویز مرحوم قاضی برای روشنایی قلب

شناسه خبر: ۱۰۵۹۲۲۰ سرویس: فرهنگی

آقای قاضی سجده‌های طولانی داشت و معمولا قبل از خواب، «مسبّحات» را تلاوت می‌فرمود و برای روشنایی قلب، هفتاد مرتبه استغفار بعد از نماز ظهر و عصر را تجویز می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت الله کشمیری فرمود: آقای قاضی سجده‌های طولانی داشت و معمولا قبل از خواب، «مسبّحات» را تلاوت می‌فرمود و برای روشنایی قلب، هفتاد مرتبه استغفار بعد از نماز ظهر و عصر را تجویز می‌کرد.


علامه طباطبایی فرموده‌اند:… سوره‌های مسبّحات که با یُسبِّحُ و سَبَّحَ شروع می‌شود پنج عدد است: سوره حدید، حَشر، صَفّ، جُمعه و تغابُن و سوره أعلی که با «سَبِّح» به فعل امر شروع می‌شود، جز مسبِّحات نیست، گرچه در روایتی وارد شده است و لیکن در روایت معتبره، مسبِّحات را همان پنج سوره تعیین کرده است.


و در روایت است که رسول الله(ص) این پنج سوره را هر شب قبل از خواب می‌خواندند. و از سبب قرائت این سوره‌ها از آن حضرت سوال کردند؛ حضرت در جواب فرمودند: در هر یک از این سوره‌ها آیه‌ای ست که به منزله هزار آیه از قرآن است! و در روایت دیگر وارد شده است که هر کس «مُسَبِّحات» را شب قبل از خواب بخواند، نمی‌میرد مگر آنکه حضرت رسول‌اکرم(ص) را قبل از مردن می‌بیند و آن حضرت محلّ و مقام وی را در بهشت به او نشان می‌دهند!


کتاب اسوه عارفان – ص ۱۵۹
انتهای پیام/

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

18 − سه =