بصیرتی گام دوم انقلاب

«تحریف انقلاب»‌ــ‌۹((گام دوم))

|از دروغ‌پردازی تا جعل سند به‌سبک BBC برای تحریف انقلاب

رسانه‌های خارجی و به‌خصوص BBC از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون با دروغ‌پردازی و جعل سند تلاش داشتند تا به تحریف انقلاب اسلامی و شخصیت امام خمینی(ره) و چهره‌های مبارز بپردازند.

«بند به بند با گام دوم»‌ــ‌9|از دروغ‌پردازی تا جعل سند به سبک BBC برای تحریف انقلاب

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ــ بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» که بعد از ۲۲ بهمن ۹۷ و از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد، سرآغاز فصل جدیدی در جمهوری اسلامی ایران است، فصلی که از این پس باید با امید و تکیه بر جوانان بر مشکلات گذشته و ناکامی‌ها غلبه کرد و این کار جز با شناخت نقاط ضعف و قوت ۴۰ساله انقلاب میسر نمی‌شود.

خبرگزاری تسنیم، در راستای تبیین این بیانیه، در سلسله گزارش‌هایی به بررسی بندهایی از این بیانیه می‌پردازد تا شناخت رهنمودهای رهبر انقلاب در شروع فصل جدید جمهوری اسلامی راحت‌تر صورت گیرد.

بیشتر بخوانید

در ادامه نهمین گزارش را با موضوع تحریفات و دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای دشمنان می‌خوانید:

امام خامنه‌ای در بیانیه گام دوم انقلاب ضمن تأکید بر ضرورت شناخت درست گذشته و درس گرفتن از تجربه‌ها نوشتند: «دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتی زمان حال را دنبال می‌کنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره می‌گیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید».

به‌عقیده امام خامنه‌ای یکی از اهداف دشمنان تحریف حقایق و تاریخ است و در این راستا اگر داخل کشور کسی حقایق جنگ، انقلاب و اسلام را تحریف کرده دشمنان و دستگاه‌های تبلیغاتی‌ او را تشویق کرده‌اند. رهبر معظم انقلاب هشدار داده‌اند که حقیقت را از دشمن و پیاده‌‌نظامش یعنی دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای نمی‌توان شنید.

رهبر معظم انقلاب در مورد جریان رسانه‌ای دشمن گفته‌اند که همت این جریان رسانه‌ای این است که بر روی یک نقاطی تکیه کند که جمهوری اسلامی را می‌تواند زمین‌گیر کند؛ مثلاً ایجاد یأس، نقاط منفی را درشت کردن، نقاط مثبت را به‌کلی حذف کردن. ایشان عدم انعکاس راهپیمایی روز قدس توسط بی‌بی‌سی را نمونه‌ای از سیاست‌های رسانه‌ای دشمن ذکر و تأکید می‌کنند که نگاه به جریان رسانه‌ای دشمن باید سوءظن‌آ‌میز باشد.

یکی از مهمترین تحریفات تاریخی که مورد واکنش مقام معظم رهبری قرار گرفته، تحریف شخصیت امام خمینی(ره) است. ایشان در بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در سال ۱۳۹۴ در این رابطه ضمن برشمردن عوامل خارجی و داخلی تحریف بیان داشتند: «…تحریف شخصیّت امام، تحریف راه امام و منحرف کردن مسیر صراط مستقیم ملّت ایران است. اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یا خدای نکرده عمداً به کنار بگذاریم، ملّت ایران سیلی خواهد خورد».

در ادامه به بازخوانی برخی از تحریفات تاریخی و دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی دشمنان که بعضی از آنان در رابطه با شخصیت امام خمینی(ره) نیز است، می‌پردازیم.

بی‌بی‌سی که به‌تعبیر امام خامنه‌ای بنگاه خبرپراکنی انگلیس است، یکی از رسانه‌هایی است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز به دروغ‌پردازی‌ و تحریف‌های متعددی در حوزه تاریخ و… در قالب‌های مختلف خبری و مستند پرداخته است. نمونه‌های اخیر آن نیز گزارشی با موضوع مأموریت ژنرال هایزر به ایران در آستانه وقوع انقلاب اسلامی و مستند “بهتان برای حفظ نظام”  بود.

در این مستند ادعا می‌شود که جمهوری اسلامی بر پایه فقه اسلامی، معتقد است برای حفظ نظام، می‌توان به مخالفان انواع تهمت‌ها را ابراز کرد. سازنده این مستند، استفتایی را به دفتر مراجع مختلف ارسال کرده است. این استفتاء به این شرح است: “آیا مؤمنانی که غیرت دینی دارند، مجاز هستند برای جلوگیری از تأثیرگذاری رسانه‌های ضاله بر افکار عمومی و برای آنکه کارکنان و سخنگویان چنین رسانه‌هایی را از چشم مردم و جوانان بیندازند، در مواردی که اطلاعات کافی راجع به مفاسد این کارکنان و سخنگویان وجود ندارد؛ علیه آنها از حربه تهمت (یعنی انتشار مطالبی که لزوماً صحت ندارد)، استفاده کنند؟” ۹ مرجع که به این سؤال پاسخ داده‌اند، بالاتفاق فتوا داده‌اند که تهمت در این موارد جایز نیست. مستند که به‌دنبال این است تا نشان دهد از نظر اسلامی، تهمت زدن به مخالفان اسلام اشکالی ندارد، در همان ۵ دقیقه اول نشان می‌دهد هیچ فقیهی با این شیوه موافق نیست.

بیشتر بخوانید

بی‌بی‌سی همچنین در گزارش ژنرال هایزر، به اسنادی جعلی که ادعا شده بود به‌تازگی از طبقه‌بندی خارج شده است، اشاره کرد که در تضاد با خاطرات هایزر و ویلیام سالیوان (آخرین سفیر آمریکا در ایران) بود.

بیشتر بخوانید

انتشار اسناد جعلی توسط بی‌بی‌سی کار تازه‌ای نبود، چراکه در سال ۹۵ نیز این رسانه ادعا کرد که بر اساس سندی که به‌تازگی از سازمان سیا به دست آورده است، امام خمینی(ره) حداقل دو بار با رؤسای جمهوری آمریکا تماس برقرار کرده و وعده داده‌ که منافع آمریکا به خطر نخواهد افتاد که یکی از این تماس‌ها در سال ۱۳۴۲ با جان اف کندی و دیگری در روزهای پیش از انقلاب با جیمی کارتر بوده است.


تصویری از سند جعلی BBC در خصوص ادعای پیام امام به کندی و کارتر

این ادعای بی‌بی‌سی بلافاصله مورد واکنش رهبر انقلاب و مورخان قرار گرفت. امام خامنه‌ای در این رابطه فرمودند: «انگلیسِ واقعاً خبیث؛ هم در گذشته، از دوران اوایل رژیم طاغوت تا دوران انقلاب، [هم‌] بعد از دوران شروع انقلاب و پیروزی انقلاب تا امروز، همواره انگلیس با ما دشمنی کرده است؛ حالا هم به‌مناسبت سالگرد امام، دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس علیه امام، به‌اصطلاح سند منتشر میکند؛ سند منتشر می‌کند علیه امام بزرگوار، امام پاکیزه و مطهّر! سند را از کجا آورده‌اند؟ از مدارک آمریکایی! خب، آمریکایی که هواپیمای مسافری را با قریب سیصد نفر سرنگون می‌کند، از جعل سند ابائی دارد؟ دشمنیِ انگلیس‌ها این‌جوری است».

بیشتر بخوانید

عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ معاصر معتقد است که بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های خارجی اسناد دستکاری‌شده و غیر قابل اعتماد را به‌عنوان اسناد معتبر معرفی می‌کنند. او سند وابستگی میرزا تقی‌خان امیرکبیر به دولت بریتانیا، اسناد کودتای ۲۸ مرداد و یادداشت‌های روزانه آیرونساید را نمونه‌های از این قبیل برمی‌شمرد.

عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ معاصر معتقد است که بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های خارجی اسناد دستکاری‌شده و غیر قابل اعتماد را به‌عنوان اسناد معتبر معرفی می‌کنند

در رابطه با ماجرای سند وابستگی امیرکبیر، عباس امانت به یادداشتی به‌خط و زبان انگلیسی استناد کرده که ضمیمه گزارش مورخ ۲۲ نوامبر ۱۸۵۱ کلنل جاستین شیل به لندن است و به‌عنوان ترجمه نامه امیرکبیر به وزارت خارجه بریتانیا ارسال شده، به‌عبارت دیگر، نامه‌ای به‌خط و امضای امیرکبیر در دست نیست. در رابطه با این ادعا این سؤال مطرح می‌شود که؛ اصل نامه ادعایی امیرکبیر به شیل چه شده است؟ چرا چنین سند بااهمیتی را به‌خلاف رویه رایج دیپلمات‌های انگلیسی، شیل برای حفظ در بایگانی وزارت امور خارجه بریتانیا به لندن ارسال نکرده است؟ به‌علاوه کسانی که با اسناد تاریخی کار کرده‌اند می‌دانند که هرچه مأموران بریتانیا به لندن فرستاده‌اند الزاماً «سند معتبر» شناخته نمی‌شود. همچنین هر کس با نثر منشیانه و محکم امیرکبیر آشنایی داشته باشد، به‌روشنی درمی‌یابد که نوشته نه در شکل نه در محتوا، از امیرکبیر نیست، هرقدر او را درمانده و شکسته فرض کنیم.

در خصوص کودتای ۲۸ مرداد نیز بی‌بی‌سی تابستان سال گذشته و در سالگرد این کودتا با انتشار دست‌نوشته‌ای بی‌نام‌ونشان و با ادبیات امروزی ادعا کرد که آیت الله کاشانی، آیت الله بهبهانی و گروهی از روحانیون از یک منبع نامعلوم پول گرفتند تا در کودتا علیه مصدق شرکت کنند.


سند جعلی BBC که مدعی است آیت‌الله کاشانی برای کودتا علیه مصدق پول دریافت کرد

یعقوب توکلی پژوهشگر تاریخ معاصر معتقد است که این دست‌نوشته که از آرشیو اردشیر زاهدی (وزیر خارجه پهلوی و پسر فضل‌الله زاهدی عامل کودتای ۲۸ مرداد) درآمده جعلی است. او همچنین می‌گوید: “آن‌هایی که پول گرفتند مانند شعبان جعفری، منکر پول گرفتن می‌شوند اما آنهایی که پولی نگرفتند برایشان سند تنظیم می‌شود. اصل سند هم ببینید یک کاغذی است که بدون سربرگ نوشته شده و کاملاً قلم و ادبیاتش متعلق به امروز است و سند تاریخی نیست و دست‌نوشته امروزی با هدف تخریب شخصیت مرحوم کاشانی است”.

بیشتر بخوانید

همچنین بخش دیگری از تحریفات بی‌بی‌سی در رابطه با دفاع مقدس است. مستند “دو سرباز” نمونه‌ای از مجموعه تولیدات این رسانه است که دربرگیرنده تحریفاتی می‌باشد. بی‌بی‌سی در این مستند ادعا می‌کند که پس از آزادسازی خرمشهر در سال ۱۳۶۱ که معادله جنگ به‌نفع ایران تغییر کرد و در بیشتر جبهه‌ها نیروهای عراق به پشت مرزهای رسمی دو کشور عقب رانده شدند، صدام حاضر به قبول آتش‌بس شد اما امام خمینی این جواب را برای او فرستاد: “به صدام می‌گویم که من یک راه برای تو سراغ دارم و آن راه انتحار است.»، در حالی که این سخنان مربوط به اسفند ماه سال ۱۳۶۰ است.

انتهای پیام/*

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

بیست − 7 =