دسته‌بندی نشده

سقیفه

این مطلب از کتاب ا رزشمند علامه محقق سید مرتضی عسکری به کوشش مهدی دشتی از کتاب سقیفه ویرایش دوم ( در تاریخ ۹۳/۲/۴ امانت در این سایت نگارش شد)

در نظر است مطالبی انتخابی به تدریج در همین صفحه درج شود امید مفید واقع شود:

پی ریزی سقیفه در زمان حیات پیامبر اکرم (ص): برای بررسی نحوه یی ریزی سقیفه در زمان حیات پیامبر (ص) باید آیات  زیر را مورد بررسی قرار دهیم::

خداوند متعال در آیات اولیه  سوره ی تحریم می فرماید:

ثلاثه ارباع  الحزب56 يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ ۖ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ ۚ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿١﴾ قَدْ فَرَضَ اللَّهُ لَكُمْ تَحِلَّةَ أَيْمَانِكُمْ ۚ وَاللَّهُ مَوْلَاكُمْ ۖ وَهُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿٢﴾ وَإِذْ أَسَرَّ النَّبِيُّ إِلَىٰ بَعْضِ أَزْوَاجِهِ حَدِيثًا فَلَمَّا نَبَّأَتْ بِهِ وَأَظْهَرَهُ اللَّهُ عَلَيْهِ عَرَّفَ بَعْضَهُ وَأَعْرَضَ عَنْ بَعْضٍ ۖ فَلَمَّا نَبَّأَهَا بِهِ قَالَتْ مَنْ أَنْبَأَكَ هَٰذَا ۖ قَالَ نَبَّأَنِيَ الْعَلِيمُ الْخَبِيرُ ﴿٣﴾ إِنْ تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا ۖ وَإِنْ تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ ۖ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَٰلِكَ ظَهِيرٌ ﴿٤﴾… ای پیامبر چرا چیزی را که خدا بر تو حلال کرده به خاطر جلب رضابیت همسرانت بر خود حرام می کنی؟ وخداوند آمرزنده و رحیم است. خدا وند را گشودن سوگندهایتان را ( در این گونه موارد) روشن ساخته ، و خداوند مولای شما ست و او دانا وحکیم است( به خاطر بیاورید)هنگامی را که پیامبر یکی از رازهای خود را به بعضی از همسرانش گفت، ولی هنگامی که وی آن را افشا کرد و خداوند پیامبرش را از آن آگاه ساخت ، قسمتی از آن را برای او بازگو کرد و از قسمت دیگر خوداری نمود، هنگامی که پیامبر همسرش را از آن خبر داد گفت: چه کسی تو را از این راز آگاه ساخت ؟ فرمود :» خداوند عالم و آگاه مرا با خبر ساخت» اگر شما ( همسران پیامبر) از کار خود توبه کنید ( به نفع شماست، زیرا) دلهایتان از حق منحرف گشته ؛ و اگر بر ضد آو دست به دست هم دهید( کاری از پیش نخواهید برد) زیرا خداوند یاور اوست وهم چنین جبرئیل و صالح مومنان و فرشتگان، پشتیبان اویند( آیات ۱ الی ۴ سوره تحریم)

شان نزو ل آیات: در آیات سه امر بیان شده است :

الف: تحریم پیامبر اکرم (ص) برخود ، آن چه را که خدا بر او حلال  فرمود بود، برای جلب رضای همسرانش، و این خداوند راه گشودن سوگند را بیان فرموده است.

ب: خبر دادن پیامبر (ص) رازی را به یکی از همسرانش و خبر دادن آن زن ، آن راز را به دیگری و آگاه شدن پیامبر (ص) از افشای راز ، توسط حضرت حق.

ج: تهدید باری تعالی آن دو همسر پیامبر (ص) را… تا آخر سوره

در این آیات بیان نشده که پیامبر (ص) برای رضای همسرش، چه حلالی را بر خود حرام کرده و چه رازی را آن همسر پیامبر(ص) افشا نموده و پس از آن چه شده است که خداوتد ، چنان عبارات  تهدید آمیز را به کار می برد.

شایسته است  یادآور شویم که باری تعالی می فرماید:   وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ ( آیه ۴۴ نحل) ما قرآن را برتو نازل کردیم تا شما برای مردم بیان کنی آن چه را که برای آنان نازل شده است. 

 قرآن با دوگونه وحی بر پیامبر(ص) نازل شده است :

۱- وحی قرآنی ،که همان نص قرآن است ، که از زمان پیامبر (ص)تا به امروز در دسترس همه است.

۲- وحی بیانی، که با آن تفسیر قرآن بیان می شده است.

در بیان آیه ی اول در روایت آمده است که پیامبر(ص) در روز نوبت حفصه، با کنیز خود ماریه همبستر شد و آن گاه که حفصه از آن داستان آگاه گردید، پیامبر(ص) برای دل جویی حفصه، ماریه را بر خود حرام فرمود.در آیه دوم خداوند این تحریم را رفع می کند. درآیه سوم بیان شده پیامبر(ص) مطلبی را به عنوان راز به همسرش حفصه می فرماید،او آن راز را فاش می کند. خداوند پیامبرش را از کار وی آگاه می سازد وآن حضرت(ص) حفصه را از فاش کردن آن راز آگاه می کند . حفصه از پیامبر(ص) می پرسد که چه کسی شما را از این کار آگاه ساخت ؟پیامبر(ص) می فرماید : خداوندعالم و آگاه مرا با خبر ساخت .در آیه چهارم لحن آیه تغییر می کند و خطاب به آن دو زن می فرماید: اگر شما از کار خود توبه کنید (به نفع شماست) زیرا دلهایتان از حق منحرف گشته است، واگر بر ضد پیامبر(ص)  دست به دست هم بدهید( کاری از پیش نخواهید برد ، زیرا)خداوند یاور اوست و همچین جبرئیل وصالح مومنان(=علی) پشتیبان وحافظ اویند؟ آیا چه بوده که در آیات بعدی ، خداوند در مقام تهدید می فرماید:امید است اگر شمارا طلاق دهد، پروردگارش ، به جای شماهمسرانی بهتر از شما برای او قرار دهد ، همسرانی مسلمان ، مومن ، متواضع، توبه کار، عابد، مهاجر، زنانی باکره وبیوه؟ای کسانی که ایمان آورده اید، خود وخانواده خویش را از آتشی که هیزم آن را انسان های وسنگ ها ست محافظت  کنید؛آتشی که فرشتگانی خشن وسخت گیر؛ بر آن گمارده شده اند و هر گز فرمان خدا را مخالفت نمی ورزند وآنچه را فرمان داده شده اند(به طور کامل) اجرا می کنند، ای کسانی که کافر شده اید ، امروز عذر خواهی نکنیید، چرا که تنها به اعمالتان جزا داده می شوید.ای کسانی که ایمان آورده اید، به سوی خدا توبه کنیید، توبه ای خالص ؛ امید است( با این کار) پروردگارتان ، گناهانتان را ببخشد و شما را در باغ هایی از بهشت که نهر ها از زیر درختانش جاری است وارد کند. در آن روزی که خداوند ، پیامبر وکسانی را که با او ایمان آورده اند خوار نمی کند، واین درحالی است که نورشان پیشاپیش آنان و از سوی راستشان در حرکت است و می گویند :  پرورگاررا نور ما را کامل کنو مارا ببخش که تو برهر چیز توانایی، ای پیامبر؟ با کفارو منافقان پیکار کن و بر آنان سخت بگیر، آنان جایگاهشان جهنم است و فرجام بدی خواهند داشت.       ادامه دارد…..

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

4 × 1 =