اخبار بصیرتی

معنای آتش به اختیار از یک شیر زن با یک حرکت زینبی… دورود

تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

چند روزی است که خبری مبنی بر ضرب و شتم یک بانوی امربه‌معروف در رشت پیچیده است، خانمی که به دلیل تذکر به خانم دیگری مبنی بر اینکه پارک جای سگ گردانی نیست موردحمله صاحب سگ قرار گرفت و به‌شدت آسیب دید، به خانه این خانم رفتیم تا اصل ماجرا را از زبان خودش بشنویم.

تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، طبق نظر کارشناسان، در کشور ما مسائل اجتماعی از ابتدا مغفول مانده و در برخی موارد با مسائل فرهنگی درهم‌آمیخته شده، درحالی‌که تخصص در حوزه‌های اجتماعی باید اولویت قرارگرفته و فهم اجتماعی نیز افزایش یابد.

مناسبات اجتماعی قوانین و اخلاقیات مربوط به خود را دارد که بایستی به نحوی کارشناسانه و درست موردتوجه قرار بگیرد تا با رفع معضلات اجتماعی و به‌تبع آن درصدد ارتقای فرهنگ جامعه بپردازیم، برای مثال فضای مجازی این روزها می‌تواند با تغییر فرم و سبک زندگی در حوزه اجتماعی مؤثر باشد و با ایجاد یک الگو در راستای رشد و یا سقوط جامعه نقش‌آفرینی کند که متأسفانه نبود یک متولی درست و کار بلد و دلسوز این فضا را مخاطره‌آمیزتر از همیشه کرده و بر سبک زندگی افراد تأثیری نامطلوب گذاشته است.

همین امور سبب شده که پدیده‌ای به نام سگ گردانی در جامعه شیعی که در آن علاوه بر تأکید انبیا و ائمه اطهار (ع) بر حمایت و مهربانی با حیوانات که از حیوان بازی و هم‌زیستی با حیوانات نهی شده، به پدیده‌ای عادی و روزمره تبدیل شود و در این مورد برخی از مردم به تبعیت از فرهنگ نادرست غربی‌ با این پدیده نامطلوب برخوردی مطلوب داشته باشند.

پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «در شب معراج شخصی را دیدم که به خاطر سیراب کردن سگی تشنه در بهشت جای داشت» بله ما در دین مبین اسلام احادیث بسیاری در خصوص رفتار مهربانانه با حیوانات داریم اما در مقابل روایاتی نیز داریم از اینکه نباید با حیوانات هم‌زیستی داشت و گواه این مطلب نیز فرمایشات امام حسین (ع) درباره یزید است که او را میمون‌باز و حیوان باز خطاب می‌کردند و این امر را ناپسند می‌دانستند.

ما در دین مبین اسلام احادیث بسیاری در خصوص رفتار مهربانانه با حیوانات داریم اما در مقابل روایاتی نیز داریم از اینکه نباید با حیوانات هم‌زیستی داشت 

زندگی شهری الزامات و قوانین خاص خود را دارد و یک شهروند در هر جای دنیا باید از این قوانین و به قول خودمان عرف جامعه پیروی کند تا با کمترین چالش‌های زندگی اجتماعی مواجه شود و به‌حقوق خود و سایر شهروندان احترام بگذارد، نگهداری از حیوانات و بازی با سگ و سایر حیوانات محیط‌های خاص خود را دارد؛ خیابان و معابر شهری و عمومی که محل گذر شهروندان است جای مناسبی برای عبور و مرور حیوانات نیست البته متأسفانه چند سالی است، برخی برای عقب نماندن از غافله خودنمایی، سگ بازی و سگ گردانی را در پیش‌گرفته که در مواردی به‌جز تبعیت کورکورانه از فرهنگ ناصواب غربی ارتباطی با مهربانی با حیوانات و دوستی با آن‌ها ندارد چراکه اگر فردی حیوانی را دوست داشته باشند چند برابر آن به انسان‌ها مهرورزی می‌کند.

قصه این بی‌مهری اینجاست که هفته گذشته در بوستان کشاورز شهرستان رشت، خانمی که مشغول قدم زدن در پارک بود به خانم دیگری که قلاده دو سگ دیگر را در دست داشت تذکر می‌دهد که پارک جای سگ نیست و بهتر است با سگ به پارک نیاید که این خانم در پاسخ با ناسزا و حرف‌های زننده‌ای خطاب به او می‌گوید: «پارک جای سگ‌هایی مثل شما نیست» خانم که از این حرف بسیار آزرده‌خاطر بود تا به خود بیاید موردحمله قرار می‌گیرد و صاحب سگ‌ها گردن او را فشار می‌دهد و به داخل آب می‌اندازد و سرش را به میله‌ای می‌کوبد و به‌شدت او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

جالب است که این اتفاق در حالی رقم می‌خورد که برخی شاهدان ماجرا نه‌تنها به این خانم کمکی نمی‌کنند بلکه با جملاتی از قبیل: «این‌ها سگ‌های خودشان را خیلی دوست دارند» و «چرا تنها به پارک آمدید» و جملاتی ازاین‌دست سعی در مقصر جلوه دادن این خانم داشتند و حتی عده‌ای تماشاگر پرت کردن وی در داخل آب شدند.

پارک‌های شهری و فضای سبز متعلق به همه مردم است و همه به یک اندازه حق استفاده از آن را دارند، پارک جای سگ

فضای سبز متعلق به همه مردم است و همه به یک اندازه حق استفاده از آن را دارند، پارک جای سگ گردانی نیست چون یک فضای عمومی برای استفاده همگان است و فضای شخصی نیست که هر کس هر طوری که دلش می‌خواهد و با هر رفتاری در آن حضور پیدا کند تا مزاحمتی برای سایرین ایجاد کند

گردانی نیست چون یک فضای عمومی برای استفاده همگان است و فضای شخصی نیست که هر کس هر طوری که دلش می‌خواهد و با هر رفتاری در آن حضور پیدا کند تا مزاحمتی برای سایرین ایجاد کند.

این خانم دل‌شکسته و خانم‌هایی ازاین‌دست که به‌حق باید از پارک‌های شهر استفاده کنند نیاز به یک فضای امن و مناسب برای تردد دارند اما به دلیل نبود فضای مناسب با چنین صحنه‌هایی مواجه می‌شوند، حتی پارک بانوان شهر رشت هم متأسفانه به دلیل اشراف فضاهای اطراف فضای مناسبی برای حضور بانوان نیست و این معضلی است که باید موردتوجه مسؤولان امر قرار بگیرد.

پدیده سگ گردانی معضلی است که در این چند سال در استان گیلان رواج پیداکرده و نیاز به وضع قوانینی دارد تا برای مردم بیش از این مزاحمت ایجاد نشود.

آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان به همراه سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان عصر امروز با حضور در منزل این بانوی آمربه‌معروف و عیادت از وی به دلیل اینکه مورد ضرب و شتم شدید قرارگرفته بود درصدد تکریم از این بانو و تمامی آمرین به معروف و ناهیان از منکر برآمدند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان در این دیدار خطاب به این بانو با بیان اینکه شما مایه افتخار مردم گیلان هستید و دستگاه قضا به‌طورقطع از برخوردی که با شما شده کوتاه نخواهد آمد، اظهار کرد: از اینکه این خواهر محترمه آن‌گونه در پارک مورد تعرض قرار گرفت از ایشان معذرت می‌خواهیم و از دستگاه قضا و همه‌کسانی که مربوط به این مسئله می‌شوند انتظار داریم در این راستا اقدام‌هایی انجام دهند که این‌گونه رفتارها در شهر و استان ما تکرار نشود.

آیت‌الله فلاحتی، وجود مردان و زنان شجاع گیلانی را مایه افتخار دانست و بیان کرد: همه خواهران و برادران که دلشان برای انقلاب و نظام می‌سوزد بی شک در برابر ناهنجاری‌ها کوتاه نمی‌آیند بنابراین تکریم از بانوی امربه‌معروف در واقع تجلیل از اسلام است.

وی به روایتی از امیر مؤمنان امام علی (ع) مبنی بر اینکه تمام واجبات در مقابل امربه‌معروف و نهی از منکر مانند قطره در برابر دریا است، اشاره کرد و گفت: امربه‌معروف جهاد بزرگی است و این ملت برای حفظ ارزش‌ها ایستادگی می‌کند.

فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه ما باید فضا را برای کسانی که مقابل دین اسلام می‌ایستند تنگ کنیم، اظهار کرد: باید نگرانی در برخی حوزه‌ها به‌سرعت رفع شده و به قوانین و احکامی که با حق‌الناس مرتبط است بیشتر توجه شود.

سردار عبدالله پور خطاب به این بانوی امربه‌معروف گفت: اجازه نمی‌دهیم حقی از شما ضایع شود و تا آخر پیگیر این موضوع هستیم تا جلوی معضلات این‌چنینی گرفته شود.

هرچند که فرد ضارب متواری شده توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد اما جامعه ما با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند که توجه ریشه‌ای به هر یک از این مشکلات برای حل آن‌ها لازم و ضروری است.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/و

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

17 − 8 =