معرفتی

پيروزي و شكست

 آورنده:کارشناس علوم تربیتی فاطمه فرهادزاده شوشتری

 

 

 

Sent from my iPhoneیکی از عوال تخریب مسئولیت و شخصیت این تفکر بهترین شدن است. تفکر بهترین در حال حاضر یک معضل بزرگ در جامعه ی ما است و بومی جامعه ی مااست. ممکن است در جوامع اروپایی وجودنداشته باشد و اصلاً در مورد آن صحبتی هم نشود اما در جامعه ی ما یک معضل است. بهترین شدن یک وهم و توهم است؛ اصلاً بهترین وجود ندارد و جز تخریب هیچ اثر دیگری ندارد. 
 
عرصه ی رقابت، عرصه ی مسابقه و عرصه ی بهترین شدن، عرصه ی تخریب شخصیت انسان ها است. ما سال های آینده قربانیان بی شماری خواهیم داد چون به شدت هنجار جامعه ی ما هنجار رقابتی است. اگرمن در این کلاس برا ی۴۰ نفر می توانم فریاد بزنم و از این ۴۰ نفر ده نفر حرف من را قبول کنند، هنجارهای جامعه در حال حاضر میلیون ها نفر از بچه های ما را نابود می کند. ولی ما ناامید نمی شویم و شما هم خبر داشته باشید که این اتفاق در حال حاضر درحال رخ دادن است و بدانید که بهترین شدن، یک سراب است.
 
بچه ها را به سمت بهترین شدن هدایت نکنید. پدر و مادری مراجعه کرده بودند و در مورد فرزند دخترشان مسئله ای داشتند، می خواستند فرزندشان بهترین باشد و مسئله شان این بود که درس نمی خواند، حسین دارابی, [۲۸.۰۷.۱۵ ۱۶:۴۹]
گفتم خوب نخونه! فوقش رفوزه میشه و یک سال درجا می زنه! چرا بچه ی شما اجازه نداره که یکسال رفوزه بشه؟ گفتند: نه درحد رفوزه که نیست، منظور ما اینه که نمره اش بعضی وقت ها زیر ۱۸ میشه خیلی به ندرت ولی ما می خواهیم که اصلاً این طور نشه! ما از اون فقط ۲۰ می خواهیم. این بچه مدرسه راهنمایی می رفت. گفتم ببخشید شما پدرومادر همیشه ۲۰ بودید؟ به خودتان چند می دهید؟ گفتند: نه بابا ما که ۱۲ هم به زور می گرفتیم. گفتم: خوب ۱۲ که خیلی عالیه، این قدر بچه تان را تحقیر نکنید، ۱۲ یعنی تو ۶۰درصد وظیفه ات را خیلی خوب انجام دادی و نمره ی ۱۲ نمره ی خیلی خوبی است. 
 
تدریس من در این کلاس ها مگر بدون عیب و ۲۰ است؟ من اگر نمره ی ۱۵ از تدریس در این کلاس بگیرم خیلی عالیه یعنی ۷۵ درصد مطلب را توانستم برسانم. مادرها هم اگر ۱۴ بگیرند خیلی عالیه یعنی ۷۰ درصد وظیفه ی مادری را خوب انجام داه اند. ما در حوزهای مختلف کاری برآورد می کنیم و معدل می گیریم اگر این معدل بالای ۵۰ درصد باشد می گوییم آن کار یا آن زندگی موفق و خوشبخت است چون نمره ی ۱۰ به بالا شده است. خیلی از زندگی های مشترک ما زیر ۱۰ است. خودمان را بسنجیم و ببینیم چه نمره ای داریم آنوقت از بچه هایمان انتظار داشته باشیم.
بهترین شدن یک عامل تخریب و عامل پایین آمدن عزت نفس است. مسابقه یعنی چی؟ یعنی سبقت. سبقت از گذشته ی خودمان نه کس دیگری. رقابت یعنی نگهداری، پاسبانی و حفاظت از آن چیزی که داریم. شکست و پیروزی اصلاً مفهوم ندارد.
 
 این قدر بچه ها را به عرصه ی شکست و پیروزی و بردن و باختن، نبرید. شکستی وجود ندارد، پیروزی هم وجود ندارد. همه ی این ها ساخته ی ذهن بشر است و عامل آزار بشریت. باید قدرت پیدا کنیم و این توهمات را بیرون بریزیم. ادیسون ۱۰۰ بار لامپ اختراع کرد و موفق نشد، به او گفتند: خسته نشدی این همه شکست خوردی؟ گفت من شکست نخوردم بلکه صد راه پیدا کردم که نمی شود با آن ها لامپ را روشن کرد.
 
یک عده موفق می شوند که دانشگاه بروند و یک عده هم موفق نمی شوند که وارد دانشگاه شوند، هردو حالت پیروزی است کدامش شکست است؟ کسی که ۵ سال پشت کنکور مانده درواقع روش هایی پیدا کرده که می توان با آن ها ۵ سال کنکور داد و وارد دانشگاه نشد.
شکست و پیروزی معنا ندارد. ما در زندگی شکست نداریم، پیروزی هم نداریم؛ چون قرار نیست به جایی برسیم
 
استاد سلطانی

 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

سیزده − 3 =