بصیرتی

کمال ۲ رکن دارد یک رکن ثبات و یک رکن تغییر

نباید گروهی رهبری را مصادره کند/اینکه بعضی بدون امتحان تایید صلاحیت شده‌اند و برخی رد، معمااست

 

 

آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی با بیان اینکه تجارب شورای نگهبان امروز احتیاط را در حذف می‌گذارد، اینکه ۱۰ تا ۱۰۰ تا حذف شوند تا یک غیر مطمئن وارد نشود. افزود:کار و قضاوت در این موضوع بسیار دشوار است. اما اینکه بعضی امتحان نکرده پذیرفته نشده‌ و بعضی پذیرفته شده‌اند یک معماگونه‌ای پیش می‌آورد.

آفتاب :

یکی از کاندیداهای دوره پنجم خبرگان رهبری اعلام کرد خبرگان آینده مانند گذشته است و اتفاق جدیدی نمی‌افتد.
 
به گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت آینده خبرگان رهبری،‌ با اشاره به دوران دفاع مقدس که ایران به لحاظ تسلیحاتی در تحریم قرار داشت و عراق مورد حمایت بود، گفت: آن زمان اگر یک هواپیمای عراق را می‌زدیم، حامیان عراق چند هواپیما به او می‌دادند و من به آینده که نگاه می‌کردم از خود می‌پرسیدم وضع آینده چگونه خواهد شد. حس می‌کردم این دو خط جایی به هم خواهد رسید. نقطه‌ای که ایران دیگر هواپیما نخواهد داشت، اما امروز که وضع را می‌بینم، بدون آنکه وابسته باشیم خودمان به یک قدرت تبدیل شده‌ایم، قدرتی که معنی ابرقدرتی است.
 
وی اضافه کرد: در زمان قبول قطعنامه پایان جنگ هم نگران بودیم که چه خواهد شد، افق را تاریک می‌دیدیم. ما در شعارها می‌گفتیم؛ جنگ جنگ تا پیروزی. حالا چه خواهد شد؟ امام هم نمی‌دانستند که بعد از قطعنامه چه می‌شود و تعبیر جام زهر را به‌کار بردند، اما همه دیدیم که بعد چه شد.صدام که به دنبال اضافه کردن یک استان به کشور عراق بود، بعد از جنگ فکر می‌کرد اگر کویت را به خاک خود ضمیمه کند، به او ارفاق می‌کنند اما خداوند به او یک سیلی محکم زد. همان سیلی که امام می‌خواست.
 
این نماینده فعلی مجلس خاطرنشان کرد: آینده خبرگان هم بسیار خوب است، اصل رهبری با تمام قدرت محفوظ خواهد ماند و خبرگان آینده مانند گذشته است و اتفاق جدیدی نمی‌افتد. حفظ رهبری اهم وظایف است. البته باید از حذف افراد پیشگیری کرد. خود افراد هم باید به این موضوع کمک کنند. بهتر است استخوان‌دارها در صحنه باشند.
 
وی افزود: البته نباید گروهی رهبری را مصادره کند. انحصار باید شکسته شود و حصرهای خیالی که ایجاد شده باید شکسته شود. این امر اقتدار رهبری را بیشتر و جایگاه رهبری را بزرگتر و پایگاه رهبری را وسیع‌تر خواهد کرد. هرچه این خانه بزرگتر باشد بهتر است.
 
حائری شیرازی همچنین در پاسخ به این سئوال که چرا از تهران برای حضور در خبرگان رهبری کاندیدا شده‌اید؟ گفت: سلاح توپ ۲ خرج دارد، یکی خرج گود و دیگری خرج پرتاب، وقتی قرار است مانعی برداشته شود باید خرج متناسب به کار برود.امروز ما بانکداری بدون ربا نداریم، بانک‌داری بدون قرض داریم، امام فرمود در اسلام کاری کنید که پول کار نکند. این محقق نشد. تمام بانک‌ها هم اعتراف دارند. اگر پول قبل از اینکه به کالا تبدیل شود، خودش کار کند، با مشکل مواجه خواهیم بود.
 
وی ادامه داد: این حرف‌ها وقتی قرار است اثر گذار باشد باید علاوه بر خرج گود، خرج پرتاب هم داشته باشد. امروز حرف‌ها و ایده‌های من در حوزه بانکداری و اقتصاد و پول اسلامی، خرج گود دارد و آراء مردم تهران به‌عنوان خرج پرتاب عمل می‌کند.اینکه عنوان می‌کنم علوم انسانی غرب خون کثیف است و احکام اسلام به‌عنوان خون پاکیزه باید در رگ‌های جامعه اسلامی جاری شود بسیاری می‌پذیرند، اما برای تاثیرگذاری و نمود پیدا کردن آن نیازمند خرج پرتاب است.
 
حائری در پاسخ به این پرسش که علت انصراف شما و بازگشت مجددتان چه بود؟ گفت: وقتی دیدم نامم در لیست نیست، با خود گفتم اگر مستقل وارد شوم، باز هم تاثیرگذار نخواهد بود.
 
وی خاطرنشان کرد:مردم در تهران تک تک افراد را به شکل کامل نمی‌شناسند، لیست‌ها را نگاه می‌کنند. این موضوع در شهرهای کوچک حتی شیراز که ۵ نماینده خبرگان از میان ۸ کاندیدا باید انتخاب شوند، موضوعی جدی نیست اما در تهران که قرار است ۳۰ نفر توسط مردم انتخاب شوند، جدی است،بنابراین وقتی دیدم نام من در لیست نیست، قصد کردم که کناره‌گیری کنم تا با استخوان‌دارها مقابله‌ای نداشته باشم، اما وقتی به این نتیجه رسیدند که نام من در لیست باشد، از انصراف دادن منصرف شدم.اگرچه انصراف خود را به وزارت کشور منتقل نکرده بودم. حالا هم امیدوارم که با آراء خوب مردم تهران به خبرگان رهبری راه یابم.
 
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه خبرگان رهبری چگونه می‌تواند در حوزه اقتصاد و پول اسلامی،‌ ارائه دهنده راهکار و نظریه باشد، در حالیکه وظایف قانونی این مجلس موضوع مهم دیگری است؟ گفت: وظیفه اصلی خبرگان رهبری، حفظ رهبری و جایگاه والای آن است، اما انجام این وظیفه ۲ راهکار دارد.
 
وی راهکار اول را شکسته‌نشدن قائم شکسته معرفی کردو با بیان اینکه عده‌ای دنبال این بحث هستند، گفت: اما یک مسئله دیگر هم برداشتن موانع موجود بر سر راه اجرایی شدن نظرات و دیدگاه‌های رهبری است. اینکه موانعی وجود دارد که رهبری نتواند اقتصاد را دگرگون کند. برداشته شدن این موانع، کمک به رهبری و حفظ جایگاه رهبری است.
 
وی اضافه کرد: مردم امروز وقتی وضعیت بانک‌ها و اقتصاد را می‌بینند، می‌گویند ایشان(رهبری) امضا کرده‌اند. حال عده‌ای می‌گویند مواظب باشیم آسیب به ایشان نخورد. درست. اما باید آبرو بگذاریم تا ایشان بتوانند زلال‌تر و صاف‌تر حرکت کنند. چقدر ایشان بگویند تولید علم ضرورت دارد. چقدر در مسائل اقتصادی تاکیداتی را مطرح می‌کنند.
 
وی ادامه داد: خبرگان یعنی تولید اندیشه، بعضی می‌خواهند وضع موجود را حفظ کنند. بعضی نظریه پردازی می‌کنند. سنگر داران بی‌سنگری که آبروی خود را خرج می‌کنند که اسلام رشد کند.
 
حائری با بیان اینکه من برای فلاحت در فراغت آبرو گذاشتم، افزود: امروز نتیجه آن را می‌بینیم. اینکه شیراز در زمانی که تمام شهرها روزهای آلوده‌ای را تجربه کردند، حتی یک روز آلوده هم نداشت. چه شد؟ باغ‌های قصردشت که قلع و قمع شده است.در فلاحت در فراغت آنها که صاحب باغ شدند، هوایش را خودشان به تنهایی تنفس نمی‌کنند. این هوا برای عموم مردم است. باغ‌ها موجب باران‌زایی می‌شوند. باعث حفظ خاک از فرسایش می‌شود.
 
وی همچنین در خصوص ورود فرزندش به عرصه انتخابات خبرگان رهبری نیز گفت:از میان فرزندان من، آقا شهاب‌الدین و آقا نظام‌الدین دروس طلبگی را ادامه دادند و من آنان را مجتهد می‌دانستم. اما این عالم ثبوت بود، عالم اثبات نبود. بنابراین وقتی برای ثبت‌نام انتخابات خبرگان رفتم، از ایشان(شهاب‌الدن) هم خواستم ثبت‌نام کند.به ایشان گفتم حداقل این است که بدانند شما مجتهد هستید. و در آزمون هم آیت‌الله شب‌زنده‌دار به او گفته بود که شما مجتهد هستید.اگر نظام‌الدین هم بود به او می‌گفتم حتما ثبت‌نام کند.
 
وی ادامه داد:در خصوص کاندیدا شدن آقا شهاب‌الدین از شیراز. خب شیرازی‌ها از ما انتظار دارند که ارتباط خود را با آنان حفظ کنم. عضویت در خبرگان رهبری یک رابط بود برای وجود این ارتباط. حال که من را در لیست تهران گنجانده‌اند. از ایشان خواستم که در شیراز کاندیدا شود.
 
حائری در پاسخ به این سئوال که حضور استخوان‌دارها را در خبرگان رهبری ضرورت می‌داند یا حضور جوانان را؟ گفت: استخوان‌دارها باید نوآوری داشته باشند. جوان‌ها هم باید استخوان‌دار شوند.
 
وی خاطرنشان کرد:کمال ۲ رکن دارد یک رکن ثبات و یک رکن تغییر. اگر ثبات نباشد تغییر موجب متلاشی شدن خواهد شد. از طرفی تغییر نباشد. ثبات باعث کهنگی، پیری و فرسودگی و مرگ می‌شود. برای رسیدن به کمال باید هر دو عنصر ثبات و تغییر را داشت.استخوان‌دارها دارای عنصر ثبات و جوانان دارای عنصر تغییر هستند، این دو باهم موجب کمال خواهد شد.
 
وی افزود: بهترین کار این است که معظم دانشگاه و معظم بازار با رهبری باشند. اگر همه دانشگاه و بازار باشند که چه بهتر. ما همواره یک حداکثری و یک حداقلی را مطرح می‌کنیم. جذب حداکثری و دفع حداقلی. اینکه کاری کنید که هر کس از گروه من نیست بگوییم ضد رهبری. درست نیست.زمانی آیت‌الله مدنی اشک می‌ریخت که امام را حربه قرار ندهید. می‌گفت هرکس با کسی دعوا دارد امام را می‌گیرد دست می‌زند بر سر دیگری.من شخصا حتی اجازه نداده‌ام در جلساتی که حضور دارم پشت سر افراد حرفی زده شود. اجازه ندادم کسی از اطرافیان و طلبه‌ها پشت سر آسید علی‌محمد دستغیب حرفی بزند.
 
حائری در ادامه و در پاسخ به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید چه خصوصیت‌هایی داشته باشند؟ گفت: قبلا هم گفته‌ام، ما به یک مجلس نمی‌توانیم اکتفا کنیم. این مجلس فعلی مجلس عوام است که براساس تقسیمات کشوری تشکیل شده است. ما نیاز به مجلس کارشناسان هم داریم. مجلسی که نمایندگان صنوف مختلف در آن عضویت داشته باشند.در مجلس کنونی یک تاجر، یک کشاورز، یک صنعتگر، نداریم. اینکه گروه پژوهش مجلس درست کرده‌اند، شاهد حرف من است. زمینه کارشناسی در مجلس ضعیف است بنابراین مرکز پژوهش‌ها را ایجاد کرده‌اند که کارشناس تزریق کند.اما با تزریق کارشناس، طرح‌ها کارشناسی نمی‌شود. کسی از لای کتاب کارشناس بیرون نمی‌آید. اینکه نماینده مجلس باید حداقل فوق‌لیسانس داشته باشد، خوب است اما کفایت نمی‌کند.
 
حائری در پاسخ به خبرنگاری که نظر وی را در خصوص اظهار نظر رئیس‌جمهور مبنی بر آنکه کلید رابطه با آمریکا در واشنگتن است پرسید، با اشاره به داستان یوسف و زلیخا، گفت: زلیخا یک‌بار در حضور عزیز مصر خواستار زندانی شدن یوسف شد و یک‌بار در حضور دوستانش. جلوی عزیز مصر می‌گوید یوسف قصد دست‌درازی داشته مجازاتش زندان است و در حضور دوستان می‌گوید اگر آنچه می‌خواهم انجام ندهد مجازاتش زندان است.حالا ایران به دلیل اینکه رعایت حقوق بشر را دارد تحریم می‌شود اما موضوع در جهان چیز دیگری عنوان شده است.ما به جرم رعایت حقوق بشر متهم به عدم رعایت حقوق بشر شده‌ایم. بنابراین کلید دست خودشان است. یوسف باید با زلیخا چه بکند؟
 
حائری در پاسخ به سئوالی پیرامون بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت نظارت، گفت: ما نیازمند هیئت‌های نظارت کارشناسانه‌تری هستیم. کسانی‌که بحث را مدیریت می‌کنند زمان انتخاب ناظران باید بیشتر دقت کنند. به همان دقتی که افراد را بررسی می‌کنند باید نظارت خود را نیز بررسی کنند.
 
وی تاکید کرد:من در عدالت و پاکی آقایان جنتی و یزدی ذره‌ای تردید ندارم و به آن شهادت می‌دهم، آنان جز خدا هیچ منظور و نظری ندارند. نظار را توصیه می‌کنم که استناد به بند اول و بند دوم و بند سوم، گاهی آبروی افراد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و مشکلاتی پیدا می‌شود.البته ما دور نشسته‌ایم و می‌گوئیم لنگش کن.
 
وی با بیان اینکه جامعه اختلاف سلیقه دارد، معنایش این نیست که اعتقاد به رهبری در یک سلیقه خاص محدود شود، گفت: قصد این نیست که نظار را کوچک کنم. بحث این است که باید دوره‌های آموزشی منظم ضمن خدمت داشته باشند، هرکس عضو ناظران می‌شود باید دوره‌های خاص را طی کند. دوره‌های نحوه بررسی افکار را ببیند. باید خطیر بودن کار را بداند. پیشنهاد تعطیلی نظار نیست، آنان خدمات بسیار خوبی انجام داده‌اند. بحث من‌باب کامل‌تر شدن کارها و افزایش معلومات و تجارب و نحوه گرفتن اطلاعات از منابع است.
 
آیت‌الله حائری در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان رهبری و در نظر گرفتن گزینه قبولی در آزمون برای تایید یا رد صلاحیت افراد، گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان با داوطلبان مجلس تفاوت دارد. نمایندگان مجلس امتحانی را نمی‌گذرانند. اینکه مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس داشته باشند کافی است. اما در خبرگان اینگونه نیست.حوزه‌های علمیه مانند دانشگاه اتیکت‌دار نیست. اینکه افراد در دروس نمراتی را داشته باشند. از این جهت گاهی مراجع تقلید تقریرات خود را می‌بینند و تایید می‌کنند.در دوره‌ای آقای ابوالحسن اصفهانی، زمانی که روحانیون را خلع لباس می‌کردند مگر واعظ و امام جماعت و مجتهد. اجازه اجتهاد به افراد زیادی داد. بعدها آقای بروجردی آمد و ایشان به هیچکس اجازه اجتهاد نداد جز یک نفر.
 
وی با بیان اینکه تجارب شورای نگهبان امروز احتیاط را در حذف می‌گذارد، اینکه ۱۰ تا ۱۰۰ تا حذف شوند تا یک غیر مطمئن وارد نشود. افزود:کار و قضاوت در این موضوع بسیار دشوار است. اما اینکه بعضی امتحان نکرده پذیرفته نشده‌ و بعضی پذیرفته شده‌اند یک معماگونه‌ای پیش می‌آورد. امیدوارم وحدت رویه روشن‌تری باشد.نمی‌توانیم بگوییم ناظران معصوم هستند. نمی‌توانیم بگوییم چون برخی احساساتی دارند پس در برخی مسائل کوتاهی کرده‌اند. شورای نگهبان افرادی متقی و فاضل هستند و آمده‌اند و آبرویشان را در این راه خرج کرده‌اند.به نظر می‌رسد اگر راهی وجود دارد برای اینکه علم پیدا کرد که افراد اجتهاد دارند، انجام شود. ولو اینکه امتحان خصوصی بگیرند

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

1 × چهار =